שאלות ותשובות

לוחמי הנדסה קרבית "חוד החנית" - שאלות ותשובות

מה הפרופיל הנדרש על-מנת להתקבל להנדסה קרבית?
למערך האב"ך- פרופיל 72 ומעלה.
למערך החה"ן-פרופיל 82 ומעלה.

איזה רובאי מוגדר לוחם ההנדסה הקרבית?
בסוף טירונות חה"ן (4 חודשים בצה"ל) יוסמכו החיליים כפלס 05 רובאי 05 חה"ן.
בסוף ההכשרה המתקדמת (8 חודשים בצה"ל) יוסמכו החיליים כפלס 06 רובאי 07 חה"ן.

מה זה "פלס"?
"פלס" הוא מקצוע הלחימה הראשי בחיל ההנדסה הקרבית. ישנן מספר דרגות פלסות אשר מתבטאות במספרים (ככל שמתקדמים בהכשרות רמת הפלסות עולה). מקצוע הלחימה משני בחיל הוא מקצוע ה"רובאי"- מקצוע זה הינו מקצוע חי"רי וגם הוא מוענק ללוחמי החה"ן לפי הכשרתם בקורסים השונים

מהו יחודו של לוחם בהנדסה קרבית?
לוחמי הנדסה קרבית מתמחים הן בתחומי החה"ן השונים הכוללים: חבלה, מיקוש, התגברות על מכשולים מורכבים ועוד תחומים טכנולוגיים נוספים והן בתחום החי"ר. מכן העניין והיתרון הגדול בשירות כלוחם בחיל, הרב- גוניות ועניין שיש ללוחמי החה"ן לעומת תפקידי לחימה אחרים.

מהם הגדודי החיל ואיפה הם פועלים?
בחיל הנדסה הקרבית 5 גדודים סדירים. 4 גדודי הנדסה קרבית וגדוד האב"ך. גדודי ההנדסה הקרבית, 601 "אסף", 603 "להב", 605 "המח"ץ", פועלים בכול גזרות הלחימה בדגש על גזרת הצפון ואיו"ש. הגדודים מוחלפים ומחליפים גדודי חי"ר בגזרות הלחימה וערך המוסף שהם מביאים לשטח, בנוסף לפעילות החי"ר, מתבטא לרוב בפעילות חבלה ומיקוש בגזרות עליהם הם אחראיים.
גדוד נוסף הינו גדוד 614 "היובל" אשר נימצא בבהל"ץ, גדוד זה מורכב מקורס מפקדי כיתות הנדסה ופועל רק בחירום.
גדוד 76 "ינשוף" (גדוד האבך המטכ"לי) פועל לרוב בגזרת הדרום ומתמודד עם פעילויות פח"ע כמעט מידי יום.

מהו המחס"ר בגדודי הנדסה הקרבית?
מחס"ר הינה מחלקת הסיור הגדודית המורכבת מהלוחמים והמפקדים המצטיינים בגדוד.
תפקידה בגדוד דומה לתפקידו של הפלס"ר בחטיבות החי"ר והשריון. בזמן מלחמה מטרתה להוביל את כוחות הגדוד ולספק מודיעין הנדסי. בתעסוקה מבצעית מבצע המחס"ר, לרוב, את פעילות הבט"ש המורכבת ביותר בגזרה. למחס"ר מתקבלים לוחמים ספורים בלבד, שסיימו פלוגת מסלול לאחר שנה.

איך אפשר להתנדב ליהל"ם (יחידת הנדסה למשימות מיוחדות)?
האפשרות להתנדב ליהל"ם היא רק לאחר הגיוס לחיל ההנדסה הקרבית. המיון ליחידה מתקיים בבהל"ץ (בית הספר להנדסה צבאית) ונמשך כ-5 ימים. כל חייל שמתגייס להנדסה קרבית רשאי לצאת לגיבוש. במידה והחייל לא הצליח לעבור את הגיבוש נפתחות בפניו כל אופציות השירות כלוחם, כמפקד וכקצין בחיל (מחס"ר, פלוגות מבצעיות, צמ"ה, וכיו"ב)

מהם הסעיפים הרפואיים הפוסלים את האפשרות להתנדב ליהל"ם?

פרופיל - ככלל, ליהל"ם יכולים להתקבל בעלי פרופיל 82 ומעלה. ישנם מספר סעיפים בפרופיל 82 הפוסלים קבלה ליהל"ם, בהם תת-משקל, פלטפוס ובעיות אורטופדיות מסוימות.

ראיה - באופן ככללי, כל חייל שמספר משקפיו אינו עולה על 3 יכול להתקבל ליחידה. ישנם מקרים חריגים בהם חיילים בעלי מספר נמוך מ-3 לא יכולים להתקבל ליחידה בשל בעיות נוספות בעיניהם, למשל: צילינדר מרמה מסוימת וכיו"ב.
סעיף עיוורון צבעים אינו מגביל כניסה ליחידה אך יגביל כניסה לתפקידי לחימה ספציפיים בפלגות הלוחמות.

בעיות נשימה - במידה והחייל לקה בבעיות אסטמה בעברו אך הבעיה לא הורידה לו פרופיל בהווה, אין בבעיה בכדי למנוע ממנו להתקבל ליחידה.

בעיות אורטופדיות - עיוות משמעותי באצבעות הידיים, בעיות ברכיים/גב/מפרקים חריגות ימנעו כניסה ליחידה בנוסף לכך, חיילים עם היסטוריה ארוכה של בעיות אורטופדיות לא יוכלו להתקבל ליהל"ם.
*** ככלל חשוב לציין שכל מידע רפואי שיוסתר (בדגש על בעיות אורטופדיות) עלול ליצור נזק עצום לחייל, זאת בשל מורכבותו של המסלול והעומסים הפיזיים הרבים בהם מוצבים לוחמי היחידה במהלך שנות שירותם ביחידה. בבדיקות הרפואיות חשוב להפגין בגרות ואמינות מתוך ההבנה שהסתרת המידה הרפואי עלול להוביל למספר דברים:
1. אכזבה מיותרת באי-היכולת לסיים מסלול ביחידה.
2. נזק בריאותי עצום ולעיתים נזק בלתי הפיך.
3. משפט צבאי בעוון חוסר אמינות, דבר שיצור כתם מיותר בתיקו האישי של החייל.

אני הולך לגיבוש יהל"ם. איך אני צריך להתכונן?
ישנם מספר תנאים שיכולים לסייע לחייל להתכונן למיון יהל"ם.
1. מוטיבציה גבוהה ורצון עז להיות לוחם ביחידה מיוחדת זו.
2. כושר גופני טוב - תוכנית האימונים המומלצת מופיעה אתר זה.
3. חוסן מנטאלי (אולי הסעיף החשוב מכולם).

מהם הקורסים אליהם ניתן לצאת כלוחם הנדסה קרבית?
חיל ההנדסה הקרבית הינו רב תחומי, מכך נובע הגיוון הרב באפשרויות הפיתוח כלוחם בחיל. להלן רשימה חלקית של הקורסים בהם יכולים הלוחמים להשתתף (ללא קורסי הפיקוד):
קורס חובשים, קורס צמ"ה (מקנה רישיון 03), קורס קשרים, קורס קלעים, קורס צלפים, קורס נהגי פומ"ה (פורץ מכשולים הנדסי), קורס צניחה, קורס נהגי האמר, קורס נהיגה מבצעית, קורס סיור, מקלען רפאל/קטלנית, קורס נהגי מנור (מקנה רישיון 03 - יעדי ללוחמי גדוד 76) ועוד.

איך מתקבלים לצמ"ה?
האפשרות החידה להתקבל לקורסי הצמ"ה הקרביים מתאפשרת רק למתגייסים להנדסה קרבית. עם סיומה של הטירונות ניתנת האפשרות למספר מצומצם של חיילים לעזוב את פלוגת המסלול ולהתקבל לקורס צמ"ה קרבי 07 -קורס אשר מכשיר לעבודה על דחפור. במשך הזמן מוכשרים החיילים בקורסי צמ"ה נוספים ומשובצים בפלוגות הצמ"ה המבצעיות המהוות את חוד החנית של לחימת היבשה בצה"ל. כאן המקום לציין שכל לוחמי צמ"ה עוברים במהלך שירותם קורס נהיגה 03 המקנה להם רישיון לנהיגה על כלי עד 12 טון.

האם ניתן להיות חובש בהנדסה קרבית?
בוודאי. עם סיום הטירונות ניתנת האפשרות למספר מצומצם של חיילים לעזוב את פלגות המסלול ולהתקבל לקורס חובשים. קורס החובשים נמשך כ-4 חודשים ומיד אחריו משובצים החיילים כחובשים קרביים בפלוגות המסלול/ המבצעיות של החיל. בנוסף להיותם חובשים קרביים בחיל ההנדסה הקרבית, מוכשרים החיילים כפלסים לוחמים.

מהם הקריטריונים ליציאה לקורס מכי"ם?
כבר לאחר 8 חודשים במסלול (בתום ההכשרה המתקדמת) תינתן למצטיינים אפשרות להתקבל לקורס מ"כים, במסלול ה"כוכבים".
שאר הלוחמים יזכו בהזדמנות לאחר תקופה של תעסוקה מבצעית בת 4 חודשים נוספים במסגרת פלוגת המסלול שבגדוד (אחרי שנה). לקורס יתקבלו לוחמים בעלי יכולת השקעה, מוטיבציה ויכולות פיקוד, שהומלצו על ידי מפקדיהם במהלך המסלול. קורס מפקדי כיתות הינו שלב הכרחי, ע"מ להתקבל בהמשך למסלול הקצונה בחיל ההנדסה הקרבית.

מה עלי לעשות כדי להתנדב להיות לוחמת אב"ך?
במידה וקיבלת במנילה אופציה לתפקידי לחימה המיועדים לנשים או העלית בקשה מסודרת ללשכת הגיוס ונמצאת עונה לקריטריונים, ישלח אליך זימון לוחמות. המיון מתקיים במשך יומיים ומתבצע בטרם גיוסך לצה"ל. במידע ועברת את המיון וסימנת בעדיפות ראשונה "לוחמת אב"ך", סיכוייך להתקבל יעלו ככל שציוני המיון שלך (ראיון אישי + מבחנים) גבוה יותר. עם גיוסך תעברי מסלול הכשרה זהה לזה של הלוחמים, יחד עם הלוחמים. מכאן נובע כי בעיתות חרום תלחמי לצד הלוחמים בפלוגות מעורבות.

מה עליי לעשות כדי להיות מדריכת הנדסה קרבית/מדריכת אב"ך?
במידה וקיבלת במנילה אופציה להדרכת יח"ש או העלית בקשה מסודרת ללשכת הגיוס ונמצאת עונה לקריטריונים, ישלח אליך זימון ליום מיוני מדריכות יח"ש, זאת עוד בטרם גיוסך לצה"ל.
במידה ועברת את המיון וסימנת בעדיפות ראשונה "מדריכת הנדסה קרבית", סיכוייך להתקבל יעלו ככל שציוני המיון שלך (ראיון אישי+ מבחני הדרכה) גבוה יותר. עם גיוסך תעברי קורס מדריכות הנדסה קרבית במשך 15 שבועות הכולל טירונות. הקורס יערך בבהל"ץ.
בתום הקורס תצטרפי לנבחרת האיכותית של מדריכות חה"ן המשובצות להדרכה במגוון תפקידי החיל בבסיסיו השונים.

האם לכול לוחמי הנדסה הקרבית יש נגיעה שותפת באב"ך?
כמו כל הלוחמים הקרביים בצבא, גם לוחמי חיל ההנדסה הקרבית מתמקצעים בתחום לחימת האב"ך. למעט הלוחמים במערך האב"ך הנדרשים למומחיות בתחום.
אין שוני בין לוחמי הנדסה קרבית ללוחמי החי"ר מבחינת תכני האב"ך בהכשרה ובכלל.

איך מגיעים לבהל"ץ?
בהל"ץ (בית ספר להנדסה צבאית) נמצא בצוקי עובדה שבדרום הנגב, כ-40 דקות נסיעה מאילת. בבסיס זה מתקיימות כל ההכשרות שמתבצעות בחיל ההנדסה הקרבית (למעט הכשרות הנדסיות מיוחדות המתבצעות ביהל"ם).

מהם תנאי השירות בבהל"ץ?
בבסיס ניתן למצוא חדרים ממוזגים, שק"ם חלבי ובשרי, בריכת שחיה, חדר כושר גדול, חדר ספינינג, קומפלקס כיתות חדשני ומרכז רפואי הכולל רופאים מומחים ורפאי שיניים.
ככלל ישנן הסעות אשר לוקחות את החיילים לבהל"ץ ומחזירות אותם לאזור הדרום והמרכז.
החיילים שגרים בחיפה וצפונה לה ייצאו מוקדם יותר לביתם.
היציאה הביתה במסלול הלוחם מושפעת מגורמים רבים כגון גרף האימונים, חגי ישראל, כוננויות, ועוד. בשבת הראשונה לטירונות יוצאים החיילים הביתה. בכל משך הכשרת היסוד וההכשרה המתקדמת סוגרים החיילים שבת ל-2-3 בממוצע. היציאות בחלק מחגי ישראל תורמות לשיפור סבב היציאות הנ"ל.